Investigații

VIDEO//Calea netezită „spre Olimp” a magistratei Ana Cucerescu sau de ce nu toţi sunt egali în faţa Comisiei de Vetting

cucerescu1280
Avatar for Julieta Savitchi

Magistrata Ana Cucerescu a fost desemnată recent de către Consiliul Superior al Magistraturii la funcţia de judecător al Curţii Supreme de Justiţie, fără să treacă experienţa de judecător al Curţii de Apel. Calea se pare că a fost deschisă şi presărată cu flori pentru judecătoarea Cucerescu după condamnarea fostei başcane a Găgăuziei, Evghenia Guţul.

faraanka titlu

Ana Cucerescu

Mai întâi, magistrata a fost victimizată sau mai bine zis, s-a autovictimizat. Aşa cum nu s-a mai întâmplat în cazul altor judecători, care au fost atacaţi fizic chiar în birou. Poliţia nici până în ziua de azi se pare că nu a mai găsit cine i-a trimis magistratei coroana funerară şi imaginile cu ameninţări.

Apoi, după pronunţarea sentinţei de condamnare a başcanei, Ana Cucerescu a fost ridicată pe reţele la rangul de erou naţional. Ceea ce nu s-a întâmplat în cadrul altor magistraţi, care au pronunţat sentinţe de condamnare în alte dosare grele. De acest „titlu” nu s-au învrednicit nici chiar cei trei magistraţi de la Curtea de Apel, care l-au condamnat la 15 ani de închisoare pe controversatul afacerist Ilan Şor, şeful de partid al Evgheniei Guţul.

Apoi i-au fost atribuite şi meritele pentru condamnarea lui Vladimir Plahotniuc. Ceilalţi doi judecători din completul de judecată fiind într-un fel puşi în umbră.

Dar cel mai mult impresionează cum a trecut Ana Cucerescu evaluarea exterrnă. Fapt care pare să fi lăsat o umbră întunecată de neîncredere asupra Comisiei Vetting şi care i-a lăsat nedumeriţi nu doar pe muritorii de rând, dar chiar şi pe mulţi din colegii de breaslă. Mai ales după ce unii magistraţi şi-au adus la şedinţa Comisiei părinţii, care au lucrat la negru în Italia, ca alte zeci de mii de moldoveni. Iar alţii au trebuit să demonstreze că au bani suficienţi ca să-şi hrănească copiii.

Spre deosebire de alţi magistraţi, Comisia de Evaluare Externă nu a avut dubii în privinţa declaraţiilor privind provenienţa banilor, nu şi-au pus întrebări cum au supravieţuit în aceşti ani părinţii magistratei cu vre-o 200 de euro pe an, ca să-i cumpere fiicei judecătoare apartament, maşină şi asă-i facă şi donaţii.

De ce nu şi-au pus întrebarea pe ce bani soţii Andrei şi Ana Cucerescu, doi oameni simpli din satul Sărata Galbenă, raionul Hânceşti, au cumpărat apartamentrul de pe bulevardul Dacia din Chişinău, pe care l-au vândut ca să cumpere de la banchera Natalia Politov apartamentul de lux de 100 de metri pătraţi, în care să locuiască fiica judecătoare.

Şi de ce soţii Cucerescu „l-au neglijat” pe fiul mai mic, Cucerescu Simion, care este căsătorit şi are copii, cheltuind toţi banii agonisiţi doar pentru fiică. Oare, timp de cinci ani cât s-a aflat în Italia, Dna Eugenia nu a trimis niciun pachet cu bunătăţi pentru nepoţii de la Chişinău?

Şi de unde a luat, în 2011, tânărul poliţist Simion Cucerescu 25.000 de euro să-şi cumpere un apartament de 89 de metri pătraţi (tot pe bulevardul Dacia). Şi încă 5000 de euro pentru maşină, dacă tot raporta salarii de 5000-6000 de lei pe lună. Şi fiind în situaţia de a achita avocaţii, fiind învinuit de aplicarea torturii în aprilie 2009, dosar de care a scăpat abia în 2018.

Recordul Anei Cucerescu la Vetting

Întreaga audierea publică a Anei Cucerescu la Comisia de evaluare externă a durat 6 minute şi 25 de secunde. De fapt, audierea propriu zisă a magistratei Cucerescu a durat o minută şi 42 de secunde. Restul timpului a vorbit Andrei Bivol, preşedintele Comisiei.

Singurele întrebări pentru „eroina naţională” au fost date de Bivol. Preşedintele Vettingului a întrebat doar dacă mai ceva de prezentat şi dacă în documentele prezentate anterior s-a schimbat ceva. Apoi Bivol i-a oferit cuvântul pentru o declaraţie, la dorinţă. Judecătoarea a vorbit despre importanţa Vettingului pentru justiţia moldovenească, experienţa vastă pe care o are în calitate de judecător. La fel, nu a ratat ocazia să le amintească membrilor Comisiei că a fost supusă la presiuni. Apoi şi-a încheiat scurta declaraţie urând succese Comisiei.

Andrei Bivol a fost singurul care a vorbit la audierea Anei Cucerescu. Ceilalţi membri ai Comisiei nu au scos un cuvânt.

Cum au fost calculate veniturile pentru „apartamentul mamei”

Veniturile pentru procurarea apartamentului de 100 de metri pătraţi, în care locuieşte magistrata Cucerescu, i-au fost atribuite mamei. Aceste venituri au fost calculate cu o precizie matematică, adtfel încât să acopere 79.000 de euro. Calculele familiei Cucerescu fiind aprobate de către membrii Comisiei.

32389461 595903137452104 7235750279952465920 n

Blocul în care locuieşte Ana Cucerescu

Conform Raportului de evaluare a Anei Cucerescu, partea leului pentru procurarea apartamentului de lux în valoare de 79 de mii de euro provine din vânzarea unui alt apartament, de pe bulevardul Dacia, care la fel a aparţinut Eugeniei Cucerescu. Şi, în care, potrivit Raportului de evaluare, Ana Cucerescu avea domiciliul înregistrat.

Acest apartament a fost vândut cu 37 de mii de euro. Dar nu s-a pus problema din ce bani a fost cumpărat. În Raport se menţionează doar că probabil, Eugenia Cucerescu a avut bani pentru că ar fi muncit în perioada 2007-2011 în Israel.

Restul mijloacelor financiare pentru procurarea apartamentului de lux de pe strada Calea Ieşilor au fost câştigate tot de mama magistratei, care a muncit ca badantă în Italia, din 2014 până în 2019. Şi a prezentat un contract de muncp din 2014, menţionând că nu a păstrat toate documentele confirmatoare. Iar explicaţiile au fost acceptate de membrii Comisiei, care au crezut-o pe cuvânt pe Ana Cucerescu. Spre deosebire de care nu a avut acelaşi noroc şi colegul ei din aceeaşi instanţă de la Buiucani, Ion Chirtoacă. La care părinţii au venit să ofere explicaţii la Comisia Vetting. Iar ultima a sesizat Garda Financiară din Italia că aceştia au muncit la negru şi au fost ompuşi să achite statului italian vre-o 20 de mii de euro.

O altă nedumerire o reprezintă cheltuielile declarate de mama magistratei în perioada aflării sale în Italia. Din declaraţiile prezentate, rezultă că în perioada aflării în Italia, Eugenia a cheltuit puţin peste 200 de euro pe an. Deci, pe parcursul a şase ani mama magistratei a cheltuit 1342 de euro.

deepin screenshot select area 20260624222257

Ana Cucerescu a explicat că angajatorul italian i-a asigurat mamei sale cazarea şi hrana. La fel, i-a achitat şi călătoriile, inclusiv pentru vacanţele în Republica Moldova.

Pentru a elucida pe cât e de posibil să supravieţuieşti în Italia cu 200 de euro pe an, am contactat o femeie care în aceeaşi perioadă a lucrat badantă în Italia timp de cinci ani şi cinci luni.

„Este adevărat că se poate economisi enorm dacă reuşeşti să te cazezi gratuit în casa unde lucrezi. Dar ca să găseşti un aşa loc de muncă, trebuie să cunoşti limba italiană. Cei care vin pentru prima dată aproape că nu au şanse.

Şi este foarte greu. Nici nu ştiu cum am rezistat. Nu-mi cumpăram nimic. Doar cartele pentru telefon. Hainele le purtam pe cele din Moldova şi îmi mai găseam câte ceva prin donaţiile de la biserici.

Badantele sunt plătite prost în Italia. Astfel, când aveam posibilitate, mă rupeam şi mai făceam curăţenie la alţi clenţi.

Dar acasă era soţul cu trei copii. Lor le trimiteam în fiecare lună bani pentru mâncare, servicii comunale. Iar în fiecare săptămână le trimiteam pachet cu hăinuţe şi mâncare. Dorul de cei dragi de doboară. Şi încerci să-l recuperezi prin a transmite acasă bani şi pachete. Doar cei care nu aveau pe nimeni acasă nu trimiteau bani şi pachete”, ne-a spus femeia.

Şi locuinţă, şi bani pentru fiica judecătoare

În 2019, anul când a fost cumpărat apartamentul în care locuieşte Ana Cucerescu, aceasta a luat un credit de 100.000 de lei de la o bancă comercială, care a fost restituit în 2024. Conform Raportului de evaluare, din acest credit magistrata a contribuit cu 67.800 de lei, adică 3500 de euro, la procurarea apartamentului de 79.000 de euro.

deepin screenshot select area 20260624222352

Iar în Declarataţia de avere şi interese personale pentru anul 2020, magistrata Cucerescu a raportat o donaţie de 3500 de euro din partea mamei sale, care cheltuise banii câşigaţi în Italia.

Comisia de Vetting nu a manifestat nicio suspiciune faţă de această donaţie. Sau cel puţin să-şi pună întrebarea logică de ce a trebuit să contribuie magistrata cu 3500 de euro la procurarea apartamentului pentru mama sa, ca apoi să primească de la ea aceeaşi sumă?

La fel cum nu a ridicat semne de întrebare nici donaţia de 60.000 de lei pe care a primit-o anul trecut magistrata din partea tatălui, Andrei Cucerescu.

Casa lui mama şi maşina lui tata

Anul 2020 nu a surprins-o pe magistrata Cucerescu doar cu apartamentul luxos şi donaţia de 3500 de euro, ambele primite din partea mamei. Nu a fost mai prejos nici tatăl judecătoarei.

În decembrie 2020, portalul anticoruptie.md scria că Ana Cucerescu se folosește de mai mult timp de un automobil de model Nissan Qashqai, care nu se regăsește în declarația de avere și interese personale.

După ce a ajuns în atenţia presei, magistrata a declarat pentru anul 2020 automobilul, menţionând că nu-i cunoaşte preţul şi că îi aparţine lui Andrei Cucerescu. Din Raportul de evaluare a magistratei aflăm că automobilul a fost înregistrat de Andrei Cucerescu la 15 mai 2018. Şi că l-a dat în folosinţă fiicei în anul 2020.

Precizăm că în 2019, Ana Cucerescu a vândut cu 10.000 de lei automobilul Volkswagen polo. Fapt ce ne face să credem că s-a folosit de Nissan Qashqai mai înainte. Dar l-a declarat în 2020 după ce a ajuns în atenţia presei.

Ana Cucerescu a prezentat Comisiei Vetting o declarație scrisă, semnată de tatăl său, potrivit căreia vehiculul ar fi fost achiziționat cu 6.000 EUR (aproximativ 120.000 MDL). Magistrata a explicat din nou că vehicolul a fost cumpărat din economii de familie și din veniturile obținute de mama sa în perioada în care a lucrat peste hotare.

„Comisia mai reține că, în perioada 2013–2018, tatăl subiectului a realizat venituri de aproximativ 190.000 MDL din activitatea desfășurată în Republica Moldova. În aceeași perioadă, gospodăria a obținut aproximativ 140.000 MDL din dobânzi aferente depozitelor bancare. Având în vedere aceste circumstanțe, Comisia constată că părinții dispuneau de suficiente resurse financiare pentru a achiziționa vehiculul din surse proprii”, se menţionează în Raportul de evaluare externă.

Doar că membrii Comisiei nu şi-au pus întrebarea cum a reuşit Andrei Cucerescu să facă economii pentru automobil, dacă timp de şase ani venitul său a fost în mediu de 2639 de lei pe lună. I-au ajuns aceşti bani să achite strictul necesar, pentru electricitate şi apă, hrană, îmbrăcăminte, lemne pentru iarnă, detergenţi şi medicamente la necesitate? Mai ales că soţia a economisit toţi banii pentru apartamentul de lux în care locuieşte fiica.

Şi cum a obţinut suma de 140.000 de lei din dobânzi la bancă? Tot din remitenţele soţiei?

Considerăm că aceste întrebări urmau a fi adresate şi în legătură cu donaţiile generoase oferite fiicei .

„N-am auzit să fi fost peste hotare…”

Pentru a obţine o claritate despre cadourile generoase oferite fiicei de către soţii Andrei şi Eugenia Cucerescu am mers în comuna Sărata Galbenă, care are în jur de patru mii de locuitori, fără populaţia din satele adiacente la comună.

casa familiei cucerescu

Casa familiei Cucerescu

Am discutat cu mai mulţi oameni din localitate, care cunosc familia Cucerescu. Consătenii lor i-au caracterizat ca oameni simpli şi muncitori. Andrei Cucerescu a lucrat în silvicultură, unde salariile sunt foarte modeste. Iar Eugenia Cucerescu a lucrat casieriţă în fostul colhoz,î n perioada sovietică. După care nu a mai lucrat.

Locuitorii din Sărata Galbenă spun că soţii Cucerescu sunt pensionari în etate. Unii locuitori s-au arătat nedumeriţi când au fost întrebaţi dacă Eugenia Cucerescu a fost plecată mai mulţi ani peste hotare, menţionând că nu cunosc să fi lipsit din localitate atâta timp.

Oamenii din sat ne-au arătat şi casa familiei Cucerescu. O casă cu etaj, acoperită cu ardezie, la fel ca şi altele din Sărata Galbenă. Ce bate mai mult la ochi, este gardul, care pare să fie unul mai nou şi se deosebeşte de gardurile altor gospodari din sat.

Ce nu am reuşit să o întrebăm pe Ana Cucerescu

Pe lângă dreptul la replică, am vrut să-i adresăm mai multe întrebări Anei Cucerescu. Inclusiv despre vestimentaţie, care pare a fi de brand, bijuterii, precum şi despre resursele din care şi-a mobilat apartamentul. La fel şi despre automobilul Hyundai Kona, nou-nouţ, procurat anul trecut cu aproape jumătate de milion de lei. Declarând în acelaşi timp şi un credit de 300.000 de lei.

Am fi întrebat-o şi despre decizia luată în decembrie 2016, când a aplicat amnistia în privinţa unui cetăţean al Austriei şi a doi cetăţeni români, învinuiţi de organizarea prostituţiei. Aceştia au organizat la Chişinău o reţea de studiouri, în care zeci de tinere prestau servicii sexuale online contra plată. Iar magistrata Cucerescu le-a eliberat şi corpurile delicte –  camere video, calculatoare, echipamente speciale, scaune pentru control ginecologic, sute de înregistrări video cu caracter pornografic.

Pentru a nu fi acuzaţi de „persecuţie şi presiuni”, ne-am abţinut să mergem la Domnia sa la locul de muncă pentru a-i pune întrebări. Astfel, am decis s-o contactăm prin intermediul Cancelariei oficiului Buiucani, al Judecătoriei Buiucani, unde îşi exercită mandatul Ana Cucerescu. În solicitare fiind indicate toate datele noastre de contact.

După mai bine de 15 zile, văzând că nu suntem contactaţi de magistrată, am mers la Cancelarie să verificăm ce se întâmplă cu solicitarea noastră. Iar funcţionarul responsabil de recepţionarea mesajelor ne-a spus că solicitarea noastră a fost expediată judecătoarei Ana Cucerescu.

Peste câteva zile, prin poşta electonică a cancelariei instanţei de la Buiucani am primit un răspuns semnat de Judecătoria Chişinău, fără să se facă referinţă despre care solicitare este vorba. În care ni se cere să formulăm întrebările, iar Judecătoria Chişinău ne promite să ne răspundă dacă va considera că este cazul.

deepin screenshot select area 20260624205709

Pentru că la acel moment nu aveam alte solicitări la vre-o instanţă din Chişinău, am dedus că ar fi vorba despre solicitarea adresată magistratei Cucerescu. De la care am aşteptat un răspuns.

Despre autor

Avatar for Julieta Savitchi

Julieta Savitchi

Lasă un comentariu